1509-ben birtokügyben tiltakozik unokaöccse, Péter(A038) ellen:
"1509-ben tiltakozik Kaponyai Benedek Ilona (Gergely és Homoki Anna leánya) személyében Komlósi Péter ellen amiatt, hogy ez okmányait letartóztatta és Homoki Demeter birtokát önszámára felkérte; hasonlóul tiltakozott az ellen néhai Homoky Kelemen fia György, ki magvaszakadás reményében a birtokát a királytól előre felkérte. Azonban 1513-ban Komlósi Péter mester, testvére Gergely és Kaponyai István csakugyan beiktattattak királyi beleegyezéssel a homoki, komlósi, kövesdi, vajnaki, másképp dománházi, új bárdi, pusztaszállási, pinkóczi, k-szeretvai és keresztesi birtokokba többek ellentmondása mellett. Megjegyzem, hogy ez okirat szerint, Óbégányi Bakos Tamás Beregben, Nagytárkányi Péter Zemplénben és Konczházi Koncz Tamás Ungban teljesíték mint királyi emberek a szokásos beiktatást, miből kitűnik, hogy a gyakorlat szerint, valóban minden megyében saját királyi emberek alkalmaztattak."
1525 körül Ilona és Kaponyai István- aki talán sógora - örökbe fogadják Pétert(A038) és testvérét Gergelyt(A040). Arra vonatkozó információval nem rendelkezünk, hogy Kaponyai István testvére halála után esetleg feleségül vette volna Ilonát. Amennyiben nem, a közösz örökbefogadás érdekes. Ez az örökbefogadás utalhat arra, hogy sem Ilonának, sem Kaponyai Istvánnak nem volt leszármazottja ill. örököse. Különös, hogy Ilona többi unokaöccse(Mihály-A039 és JánosA041) nem részesültek ugyanebben az adományban – de Péter mester ügyes birtokpolitikájának több megnyilvánulását is ismerjük.
1560-ban Homoki István deák protestál a maga és neje Komlósy Ilona (Gergely leánya) nevében Surányi János ellen, hogy fejércsérei birtokra nézve nem tett intézkedést. (A "Gergely leánya" kitétel kifejezetten szerepel az oklevélben -ezt Ilona becsült életkora miatt kell hangsúlyozni.) A nevezett "intézkedés Surányi János fejércsei birtokainak visszaadására utal. (Ez ügyben Surányi több érintett rokona is protestál.)
- - - « ¤ » - - -
|