Édesanyja halála után az úgynevezezett holland gyermekvonatok egyikével testvérével Ödönnel együtt holland nevelőszülőkhöz került.
Holland férjétől egy fia és két lánya született.
(Markos György közlése)
a fenti közlés előtti ismeretünk:
Születési dátumát egy holland geneológiai honlap tartalmazza, ez születési helyeként Budapestet jelöli meg- de ez bizonytalan. Az első világháború után, a 20-as évek elején gyermeklányként a Gyermekvédő Liga gyermek segély programjával került ki Hollandiába , ahol egy több gyermekes Gijsbert Keur- család nevelte. Később hazatért ugyan Magyarországba, de nagykorúsága elérése után (talán 1929-ben) a holland nevelőapja és annak Gijsbert nevű fia felkereste - utóbbi megkérte a kezét. Jolán visszatért Hollandiába, de Ödön-X281 nevű öccsét is magával vitte, és házasságot kötött Gisbert Keur-ral. Ezek az események azt jelzik, hogy Jolán és öccse fél- vagy teljes árvák lehettek, esetleg élhettek ugyan rokonaik, de felnevelésüket nem tudták biztosítani.
Jolánnak 3 gyermeke(Ödön,Irén,Jolán Keur) született- érdekes a magyaros névadás.
Családja hamvai felét 2010-ben gyermekei és unokái hazahozták és szülőföldjén szórták el.
Egy nyíregyházi árverési hirdetmény tisztázza eredeti lakó/születési helyüket: ebben egy Váczy- család négy tagja és a négy kiskorú Komlóssy gyermek (Jolán, Ödön, Irén és Ilona) nevére telekkönyvezett ingatlanoknak a Váczyak résztulajdonát árverezik. [Budapesti Közlöny Hivatalos Értesítője, 1926. május 30.] Az említett Váczy család Jolán anyai rokonsága volt. E nyomon elindulva Váczy Gusztáv és Mezei Terézia Gusztáv(Auguszt) fia házassági tanújaként találni Komlóssy Józsefet, akiről feltételezzük, hogy a vőlegény nagybátyja.
|