Debrecen közéletének kiváló személyisége, utcát neveztek el róla. Pontos születési napját [ Magyarok születésnapjai Pozsony, 1844] tartalmazza
A Debreceni Református Főiskolát 1791-ben végezte, ügyvédi oklevelet szerzett. 1806-ban 2-ik aljegyzővé választják. E tisztségében ad 1807.ben engedélyt a város második "Nap" nevezetű gyógyszertárának a megnyitására. A napoleoni háborúk idején a közrend fenntartására létrehozott un. polgár-katonaság egyik szervezője és századosi ranggal főhadsegéde. 1822-ben aljegyzői megbízatásához szavazati joggal járó tanácsnoki címet is kapott. 1833-ban a város első rendőr főkapitányává választják, mely tisztségről 1835-ben betegségére hivatkozva lemond.
Az 1811-ben kitört nagy debreceni tűzvész következményeinek felszámolási munkájában kitűnő szervezőkészséget mutatott.1814-ben főjegyzővé választják.,1816-tól főjegyző és tanácsnok, mely tisztségéről később a személyét ért sok zaklatás miatt lemondott.
1822-től hosszú időn át szenátor (tanácsnok). Tekintélyére jellemző a szenátus 1837. évi határozata: "...az Fő Bíró Ur távol léte vagy gyengélkedő egészsége esetében a Bírói foglalatosságok vitele és az Elnökség Senátor Komlóssy Dániel Urat mint a Hivatal viselésében legidősebb Senátort illeti..." A határozat azért utal Dániel különleges tekintélyére, mert a legmagasabb választott tisztség helyettesítéssel történő betöltése (és ezzel egy kinevezett személy , választott személyek fölé rendelése) a kor jogértelmezésében alapvetően nem volt megengedett.
1825-ben megbízzák a városi - addig magán- levéltár rendezésével is.
1825.szept. 23-án Debrecen szabad királyi város követeként Pozsonyban részt vesz I. Ferenc felesége, Auguszta Karolina magyar királynővé koronázási ünnepségén. 1826-ban a pozsonyi országgyűlésen Debrecen város követe. 1829-ben a Bétsi Magyar Újság előfizetője.
Az 1831 évi, Debrecenben több mint 2000 áldozattal járó kolerajárvány alatt létesült egészségügyi bizottmány elnöke.
1830-ban országgyűlési követként követtársával Poroszlay Frigyessel együtt vitte a pozsonyi koronázó országgyűlésre V. Ferdinándnak a város koronázási ajándékát.
Tagja volt annak a város által kiküldött bizottságnak, mely a Hortobágy folyó korábbi fahídja helyett építendő kőhíd (mai ismert nevén a kilenclyukú híd) helyét 1827. augusztus 27-én kijelölte, és építését felügyelte.
Az 1830. évi országgyűlésen először fordult elő a két tábla között magyar nyelvű írásbeli kapcsolat, ami kimerítő vitát eredményezett.: " Komlóssy (debreczeni követ) csak azért is szokásba kívánja hozatni a magyar izeneteket, mivel igy az országban levő sokféle beszédmódok, vagyis dialektusok, ez által miveltebbek s j o b b a k l e s z n e k "
Az1825-ös, az 1831-es koronázási-, és az 1832.évi pozsonyi országgyűlésen is Debrecen város követe. Követtársa Tikos István, aki (vagy annak fia?)Teréz lányának a férje lett. Képviselői munkaprogramjának sarkalatos pontja a város modernizálása; nevéhez fűződik a Mester és Hatvan utcák csatornázási tervének az elkészítése. Sokat tett a városi leánynevelőintézet létrehozásáért.
Az 1835-36-ös országgyűlésen is Debrecen követe (Poroszlay Frigyes tanácsnokkal).
1833 június 3-án városi főkapitánynak választják, 1835 novemberében e tisztségéről lemond.
1835-ben 15 frt-ot adományoz Csokonai síremlékére.
1843-tól haláláig a debreceni református egyház főgondnoka.
Irodalmi próbálkozásai közé tartozik Shakespeare Makrancos hölgy-ének fordítása: A szerelem mindent véghez vitet... cimmel.
Ő ismerte fel a Debrecen környéki homoktalajok hasznosításának célszerű módját. 1811-ben Sesztakerti telkén 1000 négyszögöl szőlőt telepített. Az ide vezető, fokozatosan belterületivé váló utat egy 1910-es névjegyzék már Komlóssy-útnak nevezi, mely utcanév azóta is változatlanul fennmaradt.
(Születési adata némely forrásban: 1775.május 25 vagy 26.)
Ő és felesége arcképét ábrázoló festmény 1986-ban szerepelt a "Régi debreceni családi arcképek" c. kiállításon.
Halotti búcsúztatója:" Az Istentől kimértt határnál áldásban elnyúgodott Dániel, lerajzolva egy halotti elmélkedésben, mellyet néhai Komlóssy Dániel ... végtisztessége ünnepén tartott Könyves Tóth Mihály ... 1844-ik év január 23-kán" írta Könyves Tóth Mihály (OSzK)
1844. január 27-én örökösei a Református Gimnáziumban "100 váltó forintban" alapítványt hoztak létre "egy költői hajlamú tanuló számára, honi költök müvei megszerezhetésére".
|